Studentky slavily Mezinárodní den porodních asistentek

Porodní asistentka pečuje o ženy během těhotenství, porodu a v době poporodní, poskytuje péči novorozencům. Nedílnou součástí práce porodní asistentky je také prevence a ošetřovatelská péče o ženy v gynekologii. Tuto krásnou a důležitou profesi připomíná každý rok 5. 5. Mezinárodní den porodních asistentek (MDPA).

Katedra ošetřovatelství a porodní asistence Fakulty zdravotnických studií ZČU pořádala v rámci oslav MDPA pro studentky oboru Porodní asistentka besedu s paní Jindřiškou Hovorovou, která pracuje jako porodní asistentka již přes třicet let a věnuje se studentkám v době odborné praxe na porodním sále Fakultní nemocnice v Plzni. Studentky si váží této mentorky pro její bohaté zkušenosti a znalosti, o které je vždy ochotná se s nimi podělit, pro její toleranci, přívětivé chování a přátelské vystupování. Vnímají její empatický přístup k rodičkám na porodním sále, její trpělivost při vedení fyziologického porodu a její velmi profesionální přístup v náročných situacích, které během péče o rodičku mohou nastat. „Jen pozorovat ji při práci je pro nás obohacující.“, říkají studentky.

Při besedě se paní Jindřiška Hovorová svěřila studentkám s tím, že jako mladá chtěla být baletkou, ale cesta jí zavedla k porodní asistenci. Popisovala, jak těžké pro ni byly počáteční zkušenosti na porodním sále a jak cesta k opravdovému umění porodní asistence je dlouhá a náročná. „Stojí však za to.“, dodala.

Paní Jindřiška Hovorová je již od roku 2008, kdy vznikla Fakulta zdravotnických studií v Plzni, označována studentkami oboru Porodní asistentka při hodnocení odborné praxe jako  nejoblíbenější mentorka. Svůj respekt a úctu k této skvělé porodní asistentce vyjádřily studentky při besedě s touto mentorkou poděkováním. Připojily se i odborné asistentky oboru Porodní asistentka, které si nesmírně práce mentorek jako je paní Jindřiška Hovorová váží a uvědomují si, že díky nim získávají teoretické znalosti, které studentky načerpají ve škole, zcela jiný rozměr.

Mgr. Kateřina Ratislavová, Ph.D.; Mgr. Eva Hendrych Lorenzová

10.05.16