Zpráva z akce oboru Zdravotnický záchranář

Záchranářské soustředění

O druhém dubnovém víkendu se studenti prvního ročníku oboru Zdravotnický záchranář FZS ZČU v Plzni zúčastnili tradičního záchranářského soustředění. Soustředění probíhalo již tradičně v okolí rekreačního objektu Chata Povydří nedaleko Srní u Sušice, kde jsme měli dostatek prostoru a vybavení k vytvoření různých reálných modelových situací, se kterými se studenti mohou v přednemocniční neodkladné péči setkat. Program celého víkendu byl velice náročný, jak časově, tak fyzicky. Hlavním bodem byly modelové situace, ve kterých si účastníci vyzkoušeli poskytování odborné první pomoci, ošetření masivního krvácení, otevřených zlomenin nebo např. telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci, dále vzájemnou koordinaci a komunikaci jak mezi sebou, tak i s pacientem, k čemuž sloužila modelová situace nazvaná „Znásilněná“, kde si studenti v praxi vyzkoušeli ošetření a úskalí komunikace se znásilněnou traumatizovanou pacientkou.

Ve chvílích volna byla studentům k dispozici učebna, ve které probíhaly různé workshopy (vyšetření dle algoritmu ABCDE, práce s přístrojovou technikou). Nechyběla ani studenty velmi oblíbená soutěž o ceny v lámání a natahování léků do stříkačky z ampulí bez jehly.

Kromě zážitků si studenti odvezli mnoho nových zkušeností a poznatků. Přestože cvičení bylo fyzicky i psychicky náročné, všichni, včetně lektorů, odjížděli nadšení a přesvědčení, že jim víkend dal mnohem více než očekávali. Na podzim 2017 se můžeme těšit na další soustředění, tentokrát určené pro 2. a 3. ročník.

foto_KAZ

V Plzni, 10.4. 2017                                                                                                         Mgr. Eva Pfefferová

11.04.17