Záchranářský pětiboj na Šumavě

O druhém říjnovém víkendu se 20 studentů druhého a třetího ročníku oboru Zdravotnický záchranář zúčastnilo záchranářského soustředění.

Soustředění probíhalo již tradičně v okolí rekreačního objektu Chata Povydří nedaleko Srní u Sušice, kde jsme měli dostatek prostoru a vybavení k vytvoření různých reálných modelových situací, se kterými se studenti mohou v přednemocniční neodkladné péči setkat.

Program celého víkendu byl velice náročný, jak časově, tak fyzicky. Hlavním bodem byly modelové situace, ve kterých si účastníci vyzkoušeli poskytování odborné první pomoci, ošetření masivního krvácení, otevřených zlomenin nebo např. telefonicky asistovanou první pomoc, dále vzájemnou koordinaci a komunikaci jak mezi sebou, tak i s pacientem, k čemuž sloužila modelová situace nazvaná „Sebevražda“, kde si studenti v praxi vyzkoušeli úskalí komunikace s psychiatricky nemocnou pacientkou. Novinkou tohoto soustředění byla teambuildingová soutěž „Záchranářský pětiboj“, kde studenti prokazovali i své nezdravotnické dovednosti jako je fyzická zdatnost, týmová spolupráce nebo básnické nadání.

Ve chvílích volna byla studentům k dispozici učebna, ve které probíhaly různé workshopy (ošetření pacienta dle protokolu ATLS (Advanced trauma life support), vedení porodu v přednemocniční neodkladné péči, práce s přístrojovou technikou). Nechyběla ani studenty velmi oblíbená soutěž o ceny v lámání a natahování léků do stříkačky z ampulí bez jehly.

Kromě zážitků si studenti odvezli mnoho nových zkušeností a poznatků. Přestože cvičení bylo fyzicky i psychicky náročné, všichni, včetně lektorů, odjížděli nadšení a přesvědčení, že jim víkend dal mnohem více než očekávali. Na jaře 2018 se můžeme těšit na další soustředění, tentokrát určené pro 1. ročník.

Katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví

kaz_zdz_soustredeni22017

kaz_zdz_soustredeni12017