Záchranářské soustředění

O druhém říjnovém víkendu se studenti 2. a 3. ročníku oboru Zdravotnický záchranář FZS ZČU v Plzni zúčastnili záchranářského soustředění.

Soustředění probíhalo již tradičně v okolí rekreačního objektu Chata Povydří nedaleko Srní u Sušice, kde jsme měli dostatek prostoru a vybavení k vytvoření různých reálných modelových situací, se kterými se studenti mohou v přednemocniční neodkladné péči setkat. Program celého víkendu byl velice náročný, jak časově, tak fyzicky. Hlavním bodem byly modelové situace, ve kterých si účastníci vyzkoušeli poskytování odborné první pomoci při otravě organofosfáty, ošetření masivních popálenin, polytraumatizovaného pacienta nebo např. porod a první ošetření novorozence, dále vzájemnou koordinaci a komunikaci jak mezi sebou, tak i s pacientem.

Ve chvílích volna byla studentům k dispozici učebna, ve které probíhaly různé workshopy (vedení porodu v terénu, práce s přístrojovou technikou). Nechyběla ani studenty velmi oblíbená soutěž o ceny v lámání a natahování léků do stříkačky z ampulí bez jehly.

Kromě zážitků si studenti odvezli mnoho nových zkušeností a poznatků. Přestože cvičení bylo fyzicky i psychicky náročné, všichni, včetně lektorů, odjížděli nadšení a přesvědčení, že jim víkend dal mnohem více než očekávali. Na jaře 2019 se můžeme těšit na další soustředění, tentokrát určené pro 1. ročník.

V Plzni, 15.10. 2018                                              Katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví

Autor fotografií: Matěj Kus

zachranarske_soustredeni_2018