Anonymous

Mgr. Lenka Krausová

Oddělení celoživotního vzdělávání

+420 37763 3722

Kurzy OCV

Podpora zdravého psychomotorického vývoje novorozence a kojence

Podpora zdravého psychomotorického vývoje novorozence a kojence: manipulace s fyziologickým novorozencem a řešení patologických odchylek ve vývoji

Základní informace

Datum konání: 12. a 13. října 2024

Místo konání: Fakulta zdravotnických studií, Husova 11, Plzeň, učebna HJ 100, HJ 102

Parkování: v okolí budovy o víkendu zdarma, parkoviště nákupní centrum Plaza Plzeň

Občerstvení: voda, káva, čaj

Co si vzít s sebou:  pohodlné oblečení, panenku (možno zapůjčit- nutné nahlásit předem)

Časová dotace: 16 hodin

Kurzovné: 3000,- Kč

V případě zájmu kontaktujte:  PhDr. Kristina Janoušková, Ph.D., kjanousk@kos.zcu.cz  Následně obdržíte podrobné informace o platbě a průběhu.

======================================

Datum konání: 1. a 2. června 2024 KAPACITA NAPLNĚNA

Místo konání: Fakulta zdravotnických studií, Husova 11, Plzeň, učebna HJ 100, HJ 102

Časová dotace: 16 hodin

Kurzovné: 3000,- Kč

Náplň kurzu:

Kurz je koncipován jako teoreticko-praktický. Obsahem teoretické části je vhled do základních poznatků vývojové kineziologie a  hodnocení spontánní motoriky. Teoretická část dále zahrnuje informace o fyziologickém porodu a o porodu císařským řezem, o péči o fyziologického i nedonošeného novorozence s důsledky pro následující psychomotorický vývoj. Teoretická část je dále věnována handlingu v kontextu zrání posturálně-lokomočních funkcí a zabývá se přetrváváním primitivních reflexů s dopady na vývoj motoriky.  Praktická část je zaměřena na praktické provádění handlingu na panenkách a praktické ukázce jednotlivých poloh v rámci vývoje posturálně lokomočních funkcí.

Upozornění: kurz je určen pro nelékařské profese se specializací na novorozenecký a kojenecký věk (fyzioterapeut, ergoterapeut, porodní asistentka, dětská sestra a další).

Anotace kurzu: Pod pojmem handling rozumíme techniku zacházení s novorozencem nebo kojencem během každodenních aktivit. Jedná se o činnosti jako je nošení, přebalování, hraní si, koupání apod.  Při správné manipulaci s miminkem podporujeme jeho fyziologický vývoj,  bráníme fixaci neideálních a patologických pohybových vzorů. K nejčastějším patologickým odchylkám patří plagiocephalie, šikmý krk, diastáza s kýlou, dysplazie kyčelních kloubů, přetrvávající predilekce. Správný handling je součástí primární prevence a brání vzniku různých obtíží a problémů v budoucím životě dítěte (VDT, skolióza, poruchy senzorické integrace, bolesti kloubů apod.). Pro pochopení správné manipulace s dítětem do 1 roku jsou nezbytné informace o vývojové kineziologii, fyziologickém porodu a jeho komplikacích a o přetrvávání primitivních reflexů, které zásadně ovlivňují motorické chování dítěte. Kurz neopomíjí péči o fyziologického i nedonošeného novorozence z pohledu fyzioterapeuta a porodní asistentky.

První pomoc pro pracovníky v sociálních službách (akreditace MPSV)

Kurz je určen pro pracovníky v sociálních službách a seznamuje je se základy poskytnutí laické první pomoci. Účastníci budou seznámeni s právními povinnostmi všech občanů ČR v souvislosti s poskytováním první pomoci, také s možnými riziky a zachováním bezpečí pro poskytovatele první pomoci. Součástí kurzu jsou praktické ukázky a nácvik zásahů. Kurz si klade za cíl naučit účastníky rozpoznat život ohrožující stavy, zvládnout laickou první pomoc, kardiopulmonální resuscitaci a ovládat AED v teorii i praxi.

Forma: Prezenční
Rozsah: 8 vyučovacích hodin

akreditace č. A2020/0401-SP/PC/PP/VP

Účastník získává Osvědčení dle platných náležitostí MPSV

V případě zájmu kontaktujte oddělení celoživotního vzdělávání.

 

Cílové kompetence

  • Rozpoznat, vyhodnotit a stanovit prioritu potřeb poskytnutí první pomoci,
  • Poskytnout pomoc s využitím odpovídajících dovedností,
  • Rozpoznat vlastní limity a v případě potřeby vyhledat další pomoc.

Efektivní komunikace pro pracovníky v pomáhajících profesích (akreditace MPSV)

Komunikace v sociální sféře základním stavebním kamenem. Cílem kurzu je poznat svůj komunikační styl a komunikační styl partnerů, vědomě používat techniky aktivního naslouchání, používat asertivitu v jednání s klienty, ale i kolegy, nadřízenými a blízkými osobami. Dílčím tématem je význam pochvaly a způsobem jejího sdělení, zásady zpětné vazby a hodnocení. Významným tématem je také nenásilná komunikace, která se řadí k těm vůbec nejefektivnějším způsobům přecházení konfliktů. Nenásilná komunikace můžeme do jisté míry vnímat jako umění komunikace směřující k vytváření porozumění mezi lidmi a k hledání řešení, která fungují pro všechny. Tento kurz se zaměří na příčiny konfliktů a nedorozumění, nejčastější chyby v komunikaci, zásady efektivní komunikace, na otázku toho, jak si porozumět. Kurz je určen všem, kteří se chtějí zdokonalit v komunikačních technikách a efektivně řešit konflikty s důrazem kladeným na práci s klientem ve vztahu k pracovníkům sociální sféry.

Forma: Prezenční, On-line
Rozsah: 8 vyučovacích hodin

akreditace č. A2021/0873-SP/PC/PP/VP

Účastník získává Osvědčení dle platných náležitostí MPSV

V případě zájmu kontaktujte oddělení celoživotního vzdělávání.

 

Cílové kompetence:

  • Absolvent umí účinně předávat informace, instrukce a zadávání úkolů.
  • Absolvent vědomě používá techniky otevřených otázek, asertivitu v komunikaci.
  • Absolvent ovládá techniku aktivního naslouchání a vědomě ji používá.
  • Účastník rozlišuje zdroje konfliktů a dokáže s nimi efektivně pracovat.
  • Účastník ovládá techniku nenásilné komunikace.

Emoční inteligence a její využití v životě (akreditace MPSV)

Emoce hrají v našem životě mnohem větší roli, než si uvědomujeme. Až 80 % našich rozhodnutí je a základě emocí, ne rozumu. V práci sociálních pracovníků a pracovníků v sociální sféře obecně jsou emoce velmi exponovaným a do jisté míry velmi podceňovaným tématem. Tito pracovníci jsou velmi často vystaveni řadě emočních spouštěčů a ocitají se v emocionálně náročných situacích. Emoční inteligence zajišťuje až 80 % úspěchu v životě i práci. Rozhodující pro úspěch a prosperitu je pochopení svých základních postojů a hodnot, které nás řídí. Naučit se emoční odstup a nadhled je možné v každém věku. Kdo je schopen pochopit a zhodnotit emocionální stavy jiných lidí ve skupině a umí na ně rychle reagovat, je ve skupině oblíbený a respektovaný.

Forma: Prezenční, On-line
Rozsah: 8 vyučovacích hodin

akreditace č. A2021/0875-SP/PC/PP/VP

Účastník získává Osvědčení dle platných náležitostí MPSV

V případě zájmu kontaktujte oddělení celoživotního vzdělávání.

 

Cílové kompetence:

  • Absolvent ovládá sebeuvědomění a seberegulaci.
  • Absolvent uplatňuje empatický přístup ve své práci, v mezilidských vztazích i v komunikaci.
  • Absolvent má posílené sociální dovednosti, které aktivně využívá ve své práci.
  • Absolvent si uvědomuje své emocionální spouštěče a je schopen předcházet tzv. emocionálním únosům a tím i potenciálním konfliktům.

Psychohygiena a syndrom vyhoření v pomáhajících profesích (akreditace MPSV)

Udržení psychické pohody, zdraví a výkonnosti nejen v práci, ale i v osobním životě může být pro mnohé náročné. Zcela nový rozměr a význam osvojení si základních návyků psychohygieny přináší riziko syndromu vyhoření v pomáhajících profesích. Kurz provede účastníky základními návyky, které je možno implementovat do každodenní péče o vlastní psychickou pohodu, které pomáhají s redukcí stresu a efektivním oddělením pracovního a soukromého života. Základní techniky si účastník prakticky vyzkouší. Po absolvování kurzu bude účastník ovládat základní techniky psychohygieny a bude schopen je efektivně implementovat do vlastní praxe i života. Cílem kurzu je zároveň základní seznámení účastníků s termíny stres, syndrom vyhoření, stres v pedagogické praxi s akcentem specifických situací, copingové strategie a jejich funkčnost v prevenci syndromu vyhoření. Kurz kombinuje teoretické vstupy se zážitkovými aktivitami, které umožňují téma prakticky reflektovat. Na konci kurzu jsou frekventanti schopni lépe porozumět klíčovým termínům, reflektovat je ve vlastní praxi a postupovat preventivně v rámci vlastní psychohygieny tak, aby se minimalizoval rozvoj syndromu vyhoření. Kurz je určen primárně pro pracovníky ze sociální sféry.

Forma: Prezenční, On-line
Rozsah: 8 vyučovacích hodin

akreditace č. A2021/0874-SP/PC/PP/VP

Účastník získává Osvědčení dle platných náležitostí MPSV

V případě zájmu kontaktujte oddělení celoživotního vzdělávání.

Cílové kompetence:

  • Absolvent je schopen aktivně a efektivně implementovat copingové strategie ve smyslu prevence syndromu vyhoření do svého profesního života.
  • Absolvent indikuje a pozná dílčí projevy syndromu vyhoření a je schopen na ně citlivě a odpovídajícím způsobem reagovat a dále s nimi pracovat.
  • Absolvent zná a umí aktivně používat základní psychohygienické strategie.

Přípravný kurz

BIOLOGIE ČLOVĚKA

RÁMCOVÝ OBSAH PŘÍPRAVNÉHO KURZU

  • Buňka - stavba, dělení. Tkáně - epitelová, pojivová, svalová, nervová.
  • Kosterní soustava a spojení kostí.
  • Svalová soustava.
  • Přeměna látek a energie.
  • Trávicí ústrojí.
  • Dýchací soustava.
  • Tělní tekutiny.
  • Krev - složení, krevní elementy, funkce krve, krevní skupiny. Imunitní systém.
  • Srdečně cévní systém.
  • Vylučovací systém.
  • Pohlavní ústrojí muže a ženy.
  • Endokrinní žlázy (Žlázy s vnitřní sekrecí).
  • Nervový systém.
  • Zrakové ústrojí.
  • Sluchově-rovnovážné ústrojí.
  • Kožní ústrojí.
  • Cvičný test přípravného kurzu

 

Absolvování kurzu neopravňuje účastníky pro přijetí k řádnému studiu na FZS.

 

Aktuální podrobnosti a přihlášku naleznete v části Přijímací řízení.

Základní ošetřovatelské postupy a techniky v praxi

Forma: Prezenční
Rozsah: 8 vyučovacích hodin

V případě zájmu kontaktujte oddělení celoživotního vzdělávání.

 

Cílem kurzu je odborně připravit účastníky zvládnout základní jednoduché ošetřovatelské postupy a techniky při péči o nemocného na lůžku v domácím prostředí, zdravotnickém či sociálním zařízení. Kurz poskytne základní teoretické informace praktický nácvik dovedností při provádění základních ošetřovatelských postupů a technik při:

  • manipulaci s lůžkem a jeho základním vybavením
  • základní manipulaci, přesunu a pohybu pacienta
  • hygienické péči o pacienta upoutaného na lůžko
  • prevenci dekubitů a polohování pacienta
  • podávání stravy a tekutin
  • zajištění vyprazdňování pacienta
  • komunikaci s pacientem

Cyklus přednášek pro seniory 2021

První pomoc pro laickou veřejnost - zákadní

První pomoc pro laickou veřejnost základní
Délka kurzu: 8 hodin
Forma kurzu: prezenční

V případě zájmu kontaktujte oddělení celoživotního vzdělávání.

Cíl výuky
Seznámit účastníky s obecnými zásadami první pomoci, rozdělení první pomoci, vysvětlit pojem záchranný řetězec. Poučit účastníky o jejich právní odpovědnosti při poskytování první pomoci. Vysvětlit a nacvičit správnou komunikaci s operátorem střediska ZZS.

První pomoc pro laickou veřejnost - rozšířený

První pomoc pro laickou veřejnost - rozšířená
Délka kurzu: 8 hodin
Forma kurzu: prezenční

V případě zájmu kontaktujte oddělení celoživotního vzdělávání.

Cíl výuky
Seznámit účastníky se zásadami první  pomoci. Vysvětlit pojem a prakticky naučit aktivovat záchranný řetězec a komunikaci s operačním střediskem ZZS.  Poučit účastníky o právní odpovědnosti při poskytování první pomoci. Seznámit se zásadami a rozdíly kardiopulmonální resuscitace dospělých a dětí. Naučit rozpoznat srdeční zástavu a zahájit resuscitaci. Vysvětlit a prakticky naučit postupy první pomoci při krvácení, popáleninách, zlomeninách, otravách a dalších závažných stavech.

Vzdělávací program Technik diagnostik zdravotnické termografie

Vzdělávací program Technik diagnostik zdravotnické termografie je součástí aktivit Západočeské univerzity v boji proti covid-19. Termokamery jsou v současnosti masivně instalovány v nemocnicích, na úřadech, ve firmách. Od jejich použití se očekává, že odhalí osoby se zvýšenou teplotou, aby se nedostaly do užšího kontaktu s ostatními zdravými osobami a omezilo se tak riziko přenosu nákazy. Bez vyškolení lidí, kteří o použití termokamer rozhodují, kteří termokamery instalují i těch, kteří jimi diagnostikují teplotu osob, si ale všichni kupujeme pouze iluzi bezpečí.

Pokud chceme dobře tepelně diagnostikovat lidské tělo, je třeba o něm něco vědět, o termoregulaci, o příčinách a projevech změn tělesné teploty. Úplně základní je uvědomit si, že na povrchu lidského těla není všude stejná teplota. A tato teplota se může velmi lišit od vnitřní teploty, jejíž překročení znamená stav zvýšené teploty nebo horečky.

Zároveň chceme, aby naši absolventi byli připraveni i na takové situace, kdy jim samotným může při kontaktu s měřenými osobami hrozit určité zdravotní riziko. Součástí kurzu je proto část o osobních ochranných pracovních prostředcích a jejich použití. A to nejen teoreticky ale vše si prakticky vyzkouší. Do kurzu jsme vložili i problematiku první pomoci při možných krizových situacích.

 

InBody 370

Vytvořit rezervaci Pondělí Měření provádí: MUDr. Jana Langmajerová, Ph.D.

Vytvořit rezervaci Středa/čtvrtek Měření provádí: Mgr. Petra Beránková Honzíková, MBA, CPC

Vytvořit rezervaci Pátek Měření provádí: Mgr. Klára Papežová, Ph.D.

Měření probíhá v místnosti HJ 309, 3. patro

Aby nedošlo ke zkreslení výsledků měření: doporučujeme před měřím nejíst a nepít alespoň 2 hodiny, den před měřením nevykonávat extrémně náročnou pohybovou aktivitu.

  • Zajímáte se o zdravý životní styl?
  • Chcete se dozvědět více o svém těle?
  • Jste aktivní sportovci a chcete sledovat, jaký vliv má pohyb na Váš svalový systém?
  • Snažíte se udržet nebo změnit Vaši tělesnou hmotnost a zatím se vše nedaří, jak byste si představovali?

Můžeme Vám pomoci a podpořit Vás na cestě ke zdraví!

 

Nabízíme možnost měření tělesného složení přístrojem InBody 370.

  • Jedná se o nezátěžové, pohodlné, rychlé a velmi přesné měření kvalitním přístrojem využívaným v medicíně.

 

  • Co nejdůležitějšího se z výsledků měření dozvíte?
    • Jaký podíl z Vaší celkové hmotnosti tvoří svaly a zda je jejich rozložení v těle symetrické.
    • Jaký je podíl tuku ve Vašem organismu celkem i na úrovni jednotlivých částí těla – odhalení rizikového hromadění viscerálního („nitrobřišního“) tuku.
    • Stav hydratace (množství vody a její rozložení v organismu, ) a odhalení rizika otoků.
    • Úroveň bazálního metabolismu (minimální množství energie, které potřebuje Váš organismus pro zachování základních životních funkcí).

Dále nabízíme konzultaci a detailní rozbor výsledků

  • za podpory programu Body-vision. Pokusíme se společně odhalit problematické oblasti ve Vašem životním stylu a nalézt optimální cestu k jejich nápravě.

Na měření samotné nebo na měření spojené s konzultací se můžete objednat - Vytvořit rezervaci

Ceník

Cena měření s konzultací výsledků za podpory programu Body-vision - 500 Kč (60 minut).

Cena měření bez konzultace výsledků za podpory programu Body-Vision - 250 Kč (20 minut). Užívá se při opakovaném měření, kdy není konzultace třeba, klient už vše zná.

Cena měření s konzultací výsledků za podpory programu Body-vision pro ZČU zaměstnance a studující - 250 Kč (60 minut).

Cena měření bez konzultace výsledků za podpory programu Body-Vision pro ZČU zaměstnance a studující - 200 Kč (20 minut). Užívá se při opakovaném měření, kdy není konzultace třeba, klient už vše zná.

 PLATBA QR KÓDEM nebo HOTOVĚ na místě.

Po provedení platby prostřednictví QR kódu prosíme o možnost nahlédnutí na potvrzení o provedené platbě na Vašem telefonu. Děkujeme